• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 13 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
miercuri, 13 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Senzualitate în carne si oase

Senzualitate în carne si oase

10 ianuarie 2018
in Minuni ale lumii
A A

Artistii boemei pariziene, din celebrele cartiere Montmartre si Montparnasse, voiau din tot sufletul sa faca revolutie în pictura, iar femeile de langa ei îi stimulau cu farmecul lor. O astfel de zeita a fost si Suzanne Valadon. Dupa ce a fost iubita si inspiratoarea lui Toulouse-Lautre, Degas si Renoir, aceasta nimfa cu ochi romantici a trait povestea trista dar focoasa împreuna cu pianistul Erik Satie. Dupa sase luni, ea l-a parasit (prevenindu-l în acest sens) si iata ce s-a ales de bietul compozitor dezolat: un trai de tip mizantropic (nimeni nu calca în casa sa), iar dupa moartea timpurie s-au descoperit kilograme de panze de paianjen în locuinta, o colectie de umbrele si patru piane. Da, Suzanne l-a distrus pur si simplu. Numai ca pictorita si modelul de exceptie si-a continuat aventurile romantice, cu o disperare a omului pentru care arta nu înseamna, totusi, chiar totul.

Asa se face ca a urmat o casatorie de poveste, cu un barbat mai tanar cu trei ani decat fiul sau, Maurice Utrillo. Era anul 1914 cand Suzanne avea aproape cincizeci de ani (nascuta în 1865), iar proaspatul ei sot, André Utter, avea douazeci si opt. Dubioasa diferenta de varsta si-a spus, doar în cativa ani, cuvantul. Dragostea s-a risipit, iar Suzanne Valadon simtea cu disperare cum batranetea o ajunge din urma. A mai trait în singuratate pana în 1938, iar la funeraliile sale au fost de fata Derain, Braque si Picasso.

 Unele modele au foarte mult de castigat de pe urma legaturilor cu pictori de seama. Astfel a fost si cazul frumoasei Geneviève Laporte, o frantuzoaica, fiica de bani gata. Ea l-a prins în mrejele ei pe Picasso, atat de puternic, încat perioada iubirii lor i-a purtat numele (si datorita numeroaselor portrete). Era anul 1951, Picasso avea saptezeci de ani, iar Laporte numai douazeci si cinci. Maestrul, tata a doi copii, îsi traia ultima iubire si chiar voia s-o ia de sotie. Nimfa l-a refuzat, iar în 2005 a vandut la licitatie toate lucrarile pe care le avea de la Picasso.

 Sa ni-l imaginam pe Édouard Manet întalnind pe strada o fetiscana roscata de saisprezec ani, care canta trecatorilor pentru cativa gologani. Îndragostit pe loc si cu fantezie exploziva, maestrul a „cules-o” si a facut-o celebra prin a sa „Olympia”, care avea sa faca voga în 1863, starnind scandal si admiratie. Se numea Victorine Meurent si nu era majora cand Manet a zeificat-o. Ironia soartei a fost ca Victorine a studiat pictura si a ajuns sa lucreze pentru Salonul din Paris, uitandu-l pe maestru. Desi a mai trecut si prin atelierul lui Degas, faima ei a atins piscuri uluitoare tot prin Manet, care a imortalizat-o si în „Dejun la iarba verde”. Despartita cam brutal de mentor, a lucrat ca model înca multa vreme. Manet a iubit-o pana la finele vietii.

PAUL IOAN

ShareTweet
Articolul precedent

Sanatatea sugarului depinde de cea a mamei

Urmatorul Articol

Nancy, istorie si modernitate

Articole Similare

Minuni ale lumii

Vatra de foc

11 mai 2026

Oamenii de stiinta au descoperit cea mai veche dovada a producerii focului...

Minuni ale lumii

Altare pentru un ritual misterios

4 mai 2026

Un altar roman dedicat Soarelui si unul dedicat zeului Mithras, descoperite în...

Minuni ale lumii

Coridorul cu „zvonuri”

27 aprilie 2026

Este un culoar prin care au circulat zvonurile lumii: zidurile coridorului care...

Minuni ale lumii

„Giulgiul din Torino”, originar din India

20 aprilie 2026

Giulgiul din Torino, pânza de in despre care se presupune ca ar...

Minuni ale lumii

Calatoria penelor de papagal

14 aprilie 2026

În urma cu aproximativ un mileniu, cultura preincasa Yschma facea negot cu...

Minuni ale lumii

Când au fost domesticiti primii câini?

14 aprilie 2026

Câinele este, de milenii, însotitorul fidel al omului – primul animal domesticit,...

Urmatorul Articol

Nancy, istorie si modernitate

La o sueta cu... orasul

De sezon

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

7 mai 1794 – Robespierre propune „Cultul Fiintei Supreme”

11 mai 2026

Pe 7 mai 1794, în timpul Revolutiei Franceze, Maximilien Robespierre a prezentat...

Citeste mai departe
Blitz

Vedetele din filmele de razboi si experientele lor dramatice

11 mai 2026

Puterea filmelor consta în abilitatea lor de a transporta spectatorii din lumea...

Citeste mai departe
Blitz

Zilele Muzeului Satului

11 mai 2026

O serie de evenimente dedicate împlinirii a 90 de ani de la...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Varicela: infectare, tratamente, masuri specifice

11 mai 2026

Varicela este o infectie frecventa care se raspândeste usor si afecteaza mai...

Citeste mai departe
Femina Club

4 masti cu iaurt

11 mai 2026

Mastile naturale cu galbenus de ou sunt folosite frecvent, bucurându-se, pe buna...

Citeste mai departe
Femina Club

Muschi de porc în crusta de nuci

11 mai 2026

1 muschiulet de porc, 100 g nuci macinate, ulei, paprika afumata, piper,...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.