• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 2 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
vineri, 2 ianuarie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Monumentele din Lalibela

Monumentele din Lalibela

31 august 2020
in Minuni ale lumii
A A

In nordul Etiopiei, unul dintre marile locuri de pelerinaj in special pentru ortodocsii din Cornul Africii, este spectaculosul oras Lalibela, cu aglomerarea sa rarisima de biserici, galerii, incaperi – toate, sapate chiar in piatra ce alcatuieste solul regiunii.

„Arborele” cu biserici

 Curiozitatea si admiratia vizitatorilor de astazi ai locurilor din Lalibela se concentreaza pe cele unsprezece biserici – nu construite din caramizi si piatra, nu inaltate pe temelii spectaculos mestesugite, ci daltuite in chiar locul nasterii lor, catre maruntaiele pamântului. Va puteti imagina ceea ce se petrece frecvent in lumea vegetala: o radacina viguroasa, serpuitoare pe sub pamântul hranitor, face sa iasa la lumina unul, doi, trei… doisprezece, douazeci de arbori. Ei bine, ceva similar s-a realizat in Lalibela de-a lungul multor veacuri.

 Fara ca din trupul locurilor sa se extraga lespezi si caramizi, s-au sapat, cu o truda infinit mai grea si mai indelungata, edificii religioase intregi. La fel cum ar fi fost, de pilda, dezgropate unele stravechi acoperite de pulberea veacurilor ori cladite pe de-a-ntregul din lut si var. Iar astfel, din „radacina” eterna a pamântului, au fost dezghiocheate cele unsprezece biserici, a caror arhitectura insasi corespunde teluricului.

Inaltarea… in adâncuri!

 In anul 2008 s-a lansat, de catre guvernul etiopian, prin intermediul unei echipe de arheologi si istorici, „Misiunea Lalibela”. Numele vine de la cel al unui rege etiopian din secolul al XIII-lea, care si-a stabilit sediul general aici, dându-i o puternica dimensiune religioasa. Fostul suveran a imprimat forta personalitatii sale spirituale asupra locurilor respective, la doua secole dupa moarte, el insusi fiind considerat un sfânt, zona atragând deja numerosi pelerini. Totusi, cea mai importanta intrebare pentru oamenii de stiinta ramasese, oarecum surprinzator – de ce si cu ce scop situl fusese creat astfel si cum era administrat.

 Aceasta, deoarece, am putea spune, el nu seamana deloc cu altele, care au tot o destinatie cu prioritate religioasa. Accesul insa este unul cu totul atipic: in unele biserici se patrunde pe trepte care coboara in adâncurile pamântului, unde au fost sapate, pe niveluri diferite de locuire si de cult, spatii pentru rugaciune, in mai multe etape temporale.

Altarul de lemn

 Roca nu permite o datare a monumentelor, in schimb s-au gasit aici numeroase manuscrise, picturi si alte obiecte, care indica o vechime ce nu urca mai sus de secolul al XIII-lea. In tot ansamblul descoperit, un rol-cheie il joaca un mic altar de lemn, pe care se afla un element nepretuit: un text scris in limba gi’iz, pe care o foloseau odinioara numai crestinii etiopieni.

 Este chiar o adresare a regelui Lalibela catre credinciosi, in care confirma ca a fost ctitorul complexului religios si donatorul altarului, precum si ca el a donat micul altar si alte obiecte bisericilor. Lipsesc total indicii despre lucrarile de constructie a bisericilor, in schimb se mentioneaza ca regele a cedat clerului terenul, pentru obtinere de profit. In fond, un model de organizare sociala destul de apropiat de cele ale anumitor ordine monastice care functionau in Europa, in aceeasi vreme.

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Inamicul public nr. 1

Urmatorul Articol

Tagore – Nobelul pentru literatura “convertit” in arta

Articole Similare

Minuni ale lumii

Misterele din Fontaine-de-Vaucluse

28 decembrie 2025

„Exista ceva într-o comoara care se fixeaza adânc în mintea unui om....

Minuni ale lumii

Târgul baroc popular

22 decembrie 2025

Mica localitate rurala Holaëovice, din Boemia de Sud (Cehia), este cel mai...

Minuni ale lumii

Pestera ascunsa în inima junglei

15 decembrie 2025

Fascinati de mirajul posibilei existente a unor lumi ascunse în maruntaiele pamântului,...

Minuni ale lumii

Piciorul fosilizat din Burtele

8 decembrie 2025

Un misterios picior fosilizat descoperit în Etiopia îl aduce sub luminile proiectoarelor...

Minuni ale lumii

Mina de petrol

3 decembrie 2025

România s-a aflat printre jucatorii exploatarilor de titei din întreaga lumea, aici...

Minuni ale lumii

Popoarele indigene amenintate cu disparitia

23 noiembrie 2025

Aproape jumatate dintre popoarele indigene care traiesc în mod voluntar izolate de...

Urmatorul Articol

Tagore - Nobelul pentru literatura “convertit” in arta

Grota Seokguram

Intoarcerea gigantilor preistorici

Comentarii

Articole Noi

Femina Club

O amprenta olfactiva

28 decembrie 2025

Una din dilemele momentului se refera la cadoul cel mai potrivit pe...

Citeste mai departe
Horoscop

Horoscop 2026

28 decembrie 2025

BERBEC 21.03-20.04   SANATATE. Anul 2026 va fi la un nivel mediu...

Citeste mai departe
Istorii

Amprenta navigatorului stravechi

28 decembrie 2025

O ambarcatiune straveche care s-a scufundat în largul coastei Danemarcei acum 2.400...

Citeste mai departe
Spectacolul cunoasterii

Un an al premierelor

28 decembrie 2025

Anul 2025 a adus o serie de evenimente fara precedent, iar momentele...

Citeste mai departe
Glob

Cum au aparut pisicile domestice în Europa?

28 decembrie 2025

Fie ca sunt pisici din rasele Siameza, Persana, Maine Coon sau ca...

Citeste mai departe
Terra X

Palatul cu fântâni „jucause”

28 decembrie 2025

În mod traditional, palatele medievale vietuiesc învaluite într-o aura sobra, conventionala, tivita...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.