• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 14 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
marți, 14 aprilie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » 28 noiembrie 1118 – S-a nascut împaratul bizantin Manuel Comnenul

28 noiembrie 1118 – S-a nascut împaratul bizantin Manuel Comnenul

2 decembrie 2024
in Fără categorie
A A

Manuel I Comnenul a fost un împarat bizantin din secolul al XII-lea care a domnit într-un moment crucial de cotitura în istoria Bizantului si a Mediteranei.

Dornic sa-si readuca imperiul la gloria din trecut, ca mare putere a lumii mediteraneene, Manuel a dus o politica externa energica si ambitioasa. În acest proces, el a încheiat aliante cu Papa Adrian al IV-lea si cu Occidentul în plina revenire. A invadat regatul normand al Siciliei, desi fara succes, fiind ultimul împarat roman rasaritean care a încercat sa recucereasca vestul Mediteranei.

Trecerea celei de-a doua cruciade, potential periculoasa, prin imperiul sau a fost gestionata cu abilitate. Manuel a instituit un protectorat bizantin asupra statelor cruciate din Outremer.

Confruntându-se cu ofensivele musulmane în Tara Sfânta, el a facut cauza comuna cu Regatul Ierusalimului si a participat la o invazie combinata a Egiptului Fatimid. Manuel a remodelat hartile politice ale Balcanilor si ale Mediteranei de Est, plasând regatele Ungariei si Outremer (statele cruciate din Orientul Mijlociu) sub hegemonia bizantina si lansând campanii agresive împotriva vecinilor sai atât în vest, cât si în est.

Cu toate acestea, spre sfârsitul domniei sale, realizarile lui Manuel în est au fost compromise de o înfrângere grava la Myriokephalon, care a rezultat în mare parte din aroganta sa de a ataca o pozitie selgiucida bine aparata.

Desi bizantinii si-au revenit si Manuel a încheiat o pace avantajoasa cu sultanul Kilij Arslan al II-lea, Myriokephalon s-a dovedit a fi ultimul efort nereusit al imperiului de a recupera interiorul Anatoliei de la turci.

Numit ho Megas („cel Mare”) de greci, Manuel apare ca erou al unei istorii scrise de secretarul sau, Ioan Kinnamos, în care i se atribuie toate virtutile. Manuel, care a fost influentat de contactul sau cu cruciatii occidentali, s-a bucurat de reputatia de „cel mai binecuvântat împarat al Constantinopolului” si în unele parti ale lumii latine.

Totusi unii istorici au fost mai putin entuziasti în ceea ce îl priveste, afirmând ca marea putere pe care a exercitat-o nu a fost realizarea sa personala, ci a dinastiei Comnenilor, pe care o reprezenta. Mai mult, s-a mai sustinut ca, întrucât puterea imperiala bizantina a scazut catastrofal dupa moartea lui Manuel, este firesc sa cautam cauzele acestui declin în domnia lui.

GABRIEL TUDOR

ShareTweet
Articolul precedent

Vizita virtuala

Urmatorul Articol

Tema: „MUNTII”

Articole Similare

Blitz

O batalie câstigata: Triumf la Oscaruri pentru „O lupta dupa alta”

23 martie 2026

Gala Premiilor Oscar 2026 a reprezentat momentul de vârf al sezonului de...

Fără categorie

26 februarie 1936 – Lovitura de stat a „tinerilor ofiteri” din Japonia

2 martie 2026

Puciul esuat din 26 februarie 1936, cunoscut în istoria Japoniei sub numele...

Fără categorie

Tema: „HOTI SI FURTISAGURI”

15 decembrie 2025

1. Ce zeu era protectorul hotilor in mitologia romana? 2. Cum se...

Fără categorie

Tema: „PASARI”

6 octombrie 2025

1. Ce se intelege, in general prin pasari? 2. Care sunt stramosii...

Blitz

Cât adevar ascund filmele cu mafioti

16 aprilie 2025

Deoarece mafia a operat în mod traditional în mare parte în umbra,...

Blitz

Saruturi de neuitat în filme

24 martie 2025

Saruturile si scenele de dragoste din filme si de la televizor sunt...

Urmatorul Articol

Tema: „MUNTII”

Manastirea Golia

Iluzii optice pe pânza

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

9 aprilie 1241 – Batalia de la Legnica

14 aprilie 2026

Pe 9 aprilie 1241, câmpiile din apropierea orasului Legnica au fost martorele...

Citeste mai departe
Blitz

„O lupta dupa alta”, un thriller de Oscar

14 aprilie 2026

Regizat de Paul Thomas Anderson si avându-l în rolul principal pe Leonardo...

Citeste mai departe
Blitz

Bucate pascale la cuptor

14 aprilie 2026

Cuptorul traditional din incinta Muzeului Satului din Baia Mare va fi pus...

Citeste mai departe
Consultatii fara plata

Ulei de peste sau Omega-3?

14 aprilie 2026

Uleiul de peste nu este similar cu omega-3. Primul este o sursa...

Citeste mai departe
Femina Club

Riduri estompate

14 aprilie 2026

– Pentru a beneficia de o uimitoare întinerire a pielii avem la...

Citeste mai departe
Femina Club

Coaste de miel la cuptor

14 aprilie 2026

2 coaste de miel, o ceapa rosie, vin rosu, 2 foi de...

Citeste mai departe
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2024 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.