• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 25 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
luni, 25 mai 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Linistea lui Mihail Sadoveanu asurzeste

Linistea lui Mihail Sadoveanu asurzeste

20 septembrie 2001
in Glob
A A

          La Craiova, de curând, a aparut un volum interesant, intitulat „Introducere în opera lui Mihail Sadoveanu”, semnat de Fanus Bailesteanu, directorul Bibliotecii Academiei. O carte cu o istorie mai putin obisnuita, chiar daca este o reeditare.

          La Craiova, de curând, a aparut un volum interesant, intitulat „Introducere în opera lui Mihail Sadoveanu”, semnat de Fanus Bailesteanu, directorul Bibliotecii Academiei. O carte cu o istorie mai putin obisnuita, chiar daca este o reeditare. Pentru ca acest volum a aparut, pentru prima data, în anul 1977, moment în care autorul avea 30 de ani. Numai ca pe data de 4 martie 1977, Fanus Bailesteanu avea sa traiasca doua cutremure. Unul s-a petrecut, dupa propria marturisire a autorului, în dimineata acelei zile, pe la ora 9, când editura „Minerva” i-a comunicat (dupa 6 luni de „redactari”, pertractari, taieri de text si rescrieri) faptul ca acest volum nu va aparea „în vecii vecilor”. 12 ore mai târziu, devastatorul cutremur avea sa produca printre groaznicele pagube în Capitala si pierderea manuscrisului printre darâmaturile editurii. Cum cartea era data la tipar, ea a aparut, totusi, în septembrie, într-un tiraj limitat, de numai… 20000 exemplare (enorm, daca ne gândim la tirajele de azi care ating rar, în cele mai fericite cazuri, 3000 exemplare). Culmea este ca, desi nu era un roman, care pe vremea aceea se citea mult mai mult, ci o carte de critica si istorie literara, lucrarea lui Fanus Bailesteanu s-a vândut în trei luni.
           Explicatia acestui succes, lasând la o parte timpurile de acum 24 de ani, pentru ca erau alte vremuri, în care lumea mai si citea, nu doar „viziona” telenovele tâmpe, sta în ceea ce Valeria Sadoveanu a spus despre aceasta carte: „este scrisa altfel”. Altfel, adica fara a lega opera de biografie, fara a face inventarul sticlelor de vodca pe care Sadoveanu le-a primit sau le-a baut, fara sa numere medaliile primite în timpul vietii. Este o carte sincera. Sau, cum zice Fanus Bailesteanu, „am vrut sa prezint un Sadoveanu prin Opera lui. N-am polemizat fatis cu nimeni, desi niste accente subtextuale se simt si acum…Nu vreau sa polemizez nici acum. Desi „manualele alternative” ale unor aventurieri ai spiritului (care l-au citit pe Sadoveanu doar prin…Evenimentul Zilei si-au „batut joc” de cel care a fost numit, înca din anii 1930-1935!, Ceahlaul prozei românesti”. Si pentru cei care în manualele alternative au considerat-o mai importanta pe prezentatoarea teve Esca, sa amintesc cuvintele lui G. Calinescu, care într-o tableta din Contemporanul, din 1960, spunea: „Grandioasa la M. Sadoveanu este linistea”. Si linistea nu înseamna lipsa materiei, pentru ca cea mai grandioasa tacere ramâne cea a Universului ticsit de materie si energie. Acesta este Sadoveanu. Asa îl vede si Fanus Bailesteanu, atunci când vorbeste despre cartile lui: „Carti de întelepciune si de initiere în tainele labirintului uman, extragându-si fabulatia din eposul oriental si trecând-o prin strungul humorului filozofic”. Hanul Ancutei, Creanga de Aur, Fratii Jderi, Nicoara Potcoava sunt, în opinia autorului, între cele mai expresive comori ale umanismului sadovenian. Un umanism care porneste de la fabulosul si poezia gnomica a Orientului, retine lumina si rigoarea geometrica a vechilor greci si se adapa copios din ethosul national. Observatii exacte ale unui spirit lucid si analitic care nu se fereste de a spune, de asemenea: „eu cred în continuare în valoarea operei sale (a lui Sadoveanu), macar din perioada 1925-1945”. Afirmatie cinstita care poate supara „la ficsionomia obrazului” pe mai multi „critici” de azi, care si-au facut un plan amanuntit de a desfiinta marii nostri scriitori, fara a întelege nimic din ei. Si asta, doar de dragul de a propune, în perioada asta tulbure în care tabla valorilor a fost rasturnata si calcata în picioare, pitifelnici cu aere de scriitori, pe care nu-i citeste nimeni. Tuturor acestora, Fanus Bailesteanu le spune: „Sadoveanu este… Sadoveanu”. Iar eu adaug, imitându-l pe Eminescu: „punctum!”.
          

ShareTweet
Articolul precedent

Oua cu icre

Urmatorul Articol

Dansul mortii lânga o gaura neagra

Articole Similare

Glob

Clonarea repetata cauzeaza mutatii genetice

18 mai 2026

Exista o limita biologica în ceea ce priveste clonarea mamiferelor, au subliniat...

Glob

„Mona”, AI-ul care conduce o cafenea

11 mai 2026

O noua cafenea, care si-a deschis recent portile într-un cartier rezidential din...

Glob

Cernobîl, radiografia unui dezastru

4 mai 2026

În urma cu 40 de ani, la unul dintre reactoarele centralei nucleare...

Glob

Enigma lateralitatii a fost descifrata

27 aprilie 2026

Timp de secole, cercetatorii s-au confruntat cu o enigma uimitoare legata de...

Glob

Dovada asteptata

20 aprilie 2026

Stramosii îndepartati ai mamiferelor, care au trait în urma cu 250 de...

Glob

Record pentru Artemis 2

14 aprilie 2026

Cei patru astronauti ai misiunii Artemis 2 au doborât recordul de distanta...

Urmatorul Articol

Vitel cu legume

Cartofi gratinati

Pui picant

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

14 mai 1878 – Are loc ultimul proces pentru vrajitorie din SUA

18 mai 2026

Procesul de vrajitorie început la 14 mai 1878 în orasul Salem reprezinta...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Calatoria spre Luna pe marele ecran

18 mai 2026

Putine teme au fascinat cinematografia la fel de mult ca ideea de...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Oglinda frumusetii

18 mai 2026

Muzeul National al Banatului din Timisoara îsi deschide publicului galeriile cu exponate...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Dureri de origine necunoscuta

18 mai 2026

Fibromialgia este o afectiune de durata, care provoaca dureri musculo-scheletice în tot...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Tendintele primaverii

18 mai 2026

Mese lungi, fluide, feminine, aproape hipnotice încadreaza figura ca o cascada. Parul...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Cotlete cu sos de lamâie

18 mai 2026

3 cotlete, 5 rondele ananas din compot, 50 ml ulei sau unt,...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.