• Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
magazin
Abonamente
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 18 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele
sâmbătă, 18 iulie 2026
magazin
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Prima pagină » Dispozitive si inventii din „Fantastikstan”

Dispozitive si inventii din „Fantastikstan”

19 februarie 2015
in Glob
A A

Fara niciun fel de indoiala, idei trasnite, aproape utopice sau, ca sa folosim un eufemism, „originale”, avem mai toti. Dar de la faza virtuala pâna la materializarea lor e uneori o distanta atât de mare, incât nimeni nu prea crede ca ele ar putea deveni (ori chiar sunt) realitate. Totusi, unele dintre acestea exista in anumite locuri de ani buni, pentru anumiti oameni vor fi devenit de-a dreptul banale, altele au ajuns foarte utile (unii nu s-ar sfii sa le considere indispensabile), iar altele se afla inca intr-un fel de stand by. Din numeroasele exemple de acest tip, va prezentam câteva mai jos.

 Se zice ca butonii pentru camasi nu prea mai sunt la moda, cei ce inca ii poarta fiind considerati un fel de „tataie”. Pesemne insa ca nu la fel s-ar zice despre o pereche de butoni care au incorporat in ei câte un stick!

 Shuriken ninja este o arma alba in forma de stea, cu diferite forme, prezentata in filme, cam exagerat, drept extrem de periculoasa si deseori letala. Ma rog, cineva cât se poate de pasnic i-a gasit o utilitate foarte domestica: infipta intr-un suport solid de lemn, mica rozeta cu margini taietoare poate servi drept portmantou!

 Water Jet Pack, acea dracovenie atârnata in spate care te face sa zbori cumva deasupra valurilor marii folosind jeturile puternice de apa, a ajuns de-o vreme si pe plajele „de fite” dintr-o anumita zona litorala româneasca. Principalul utilizator al costisitorului aparat de generat senzatii tari a fost la inceput chiar un anume primar. Si, ca sa ramânem tot la malul marii, doar mentionam, tot pentru sejururile buzunarelor generoase, scuterul subacvatic.

 Ce iubitor de muzici (mai ales dintre cele ascultate la un nivel „supersonic” de decibeli) nu s-ar fali in cartier cu o pereche de boxe Marshall! Un ingenios inventator s-a gândit, mai mult, sa imprime calitati ametitoare la propriu aparaturii de amplificare, dându-i si o alta utilizare: aceea de minibar.

 Cam pentru orice persoana, fara discriminare de vârsta, sex, pozitie sociala ori financiara, intr-un moment de relaxare – chiar si in afara vacantelor, de ce nu? – un hamac militar de nylon poate deveni iatacul personal ideal. Mai ales ca are doar 250 de grame, dar poate sustine pâna la 200 de kilograme. Ar tine deci impreuna, fara probleme, partenerii oricarui cuplu normal!

 Domeniul HiTech este de departe cel mai favorizat din perspectiva abordata de noi aici, asa ca putem remarca macar in treacat ca pe Terra exista aievea caciuli cu MP3 incorporate in ele, fotolii muzicale, boxe audio care leviteaza (nu sunt… fachiri!), jacuzzi portabil, mese de biliard interactive si câte si mai câte. Bani sa fie!…

ADRIAN-NICOLAE POPESCU

ShareTweet
Articolul precedent

Imparatia tacerii

Urmatorul Articol

Muschi de porc cu sos de mere si legume sote

Articole Similare

Glob

Polenizatorii în pericol

13 iulie 2026

Oamenii de stiinta au descoperit modificari moleculare la bondarii expusi la un...

Glob

Capsula timpului a Americii

6 iulie 2026

„America’s Time Capsule”, o capsula nationala a timpului, unica într-o generatie, a...

Glob

O cometa neobisnuita

30 iunie 2026

Cometa 3I/ATLAS, care traverseaza în mare viteza Sistemul Solar, este probabil mult...

Glob

Experiment contraintuitiv

22 iunie 2026

Compania Google vrea sa elibereze 64 de milioane de tântari infestati cu...

Glob

Câta energie va consuma inteligenta artificiala?

15 iunie 2026

Un nou raport ONU cu privire la costurile de mediu ale tehnologiei...

Glob

Anestezic local din perioada Dinastiei Ming

8 iunie 2026

Un set de instrumente chirurgicale vechi de 600 de ani, descoperit într-un...

Urmatorul Articol

Muschi de porc cu sos de mere si legume sote

Masti... miraculoase

Faimoasa poveste cu „gazul de mlastina”

Comentarii

Articole Noi

Astazi in istorie

9 iulie 1850 – Moare presedintele SUA, Zachary Taylor

13 iulie 2026

Pe 9 iulie 1850, Statele Unite si-au pierdut în mod neasteptat presedintele....

Citeste mai departeDetails
Blitz

„Scary Movie”, filmul care a învatat o generatie sa râda de filmele horror

13 iulie 2026

Putine francize cinematografice au reusit sa surprinda spiritul unei epoci la fel...

Citeste mai departeDetails
Blitz

Povesti din vârful casei

13 iulie 2026

Muzeul Satului Banatean din Timisoara (str. Avram Imbroane, nr. 31) a vernisat...

Citeste mai departeDetails
Consultatii fara plata

Recunoasterea si tratarea eczemelor

13 iulie 2026

Eczema este o afectiune a pielii necontagioasa, însa destul de frecventa, caracterizata...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Fara celulita

13 iulie 2026

Multe femei sufera, la propriu, din cauza celulitei, motiv pentru care va...

Citeste mai departeDetails
Femina Club

Tocanita de ciuperci

13 iulie 2026

1 kg ciuperci, 2 cepe, 2 linguri ulei, o lingurita faina, sare,...

Citeste mai departeDetails
  • Contact
  • Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Prima pagina
  • Spectacolul cunoasterii
  • Istorii uitate
  • Paranormal
  • Femina Club
  • Starea de veghe
  • Terra X
  • Minuni ale lumii
  • Consultatii fara plata
  • Terapii complementare
  • Blitz
  • Astazi in istorie
  • Verificati-va cunostintele
Abonamente

Copyright © 1999 - 2026 Revista Magazin

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.